Ładowanie Wydarzenia

« All Wydarzenia

  • To event minęło.

Modlitwa wstawiennicza

Maj 21 godz. 19:00 - 21:00

CZYM JEST MODLITWA WSTAWIENNICZA

Mówiąc o modlitwie wstawienniczej trzeba sięgnąć do S.T.do opisu z Ks.Rdz. ukazującego Abrahama targującego się z Bogiem o ocalenie Sodomy: „czy zamierzasz zgubić sprawiedliwych wespół z bezbożnymi?” (Rdz.18,23). Abraham targując się z Bogiem modli się za całe miasto.

Nieco inny opis znajdujemy w Ks.Wj 17,11. Jak długo Mojżesz trzymał ręce podniesione do góry (które podpierali Chur i Aaron) tak długo Izraelici walczący z Amalekitami wygrywali i mieli przewagę.

W Nowym Testamencie posługa modlitwy wstawienniczej jest nierozłącznie związana z misją uczniów Jezusa. Kiedy Jezus wysyłał 72 uczniów mówił do nich: „jeśli do jakiego miasta wejdziecie (…) uzdrawiajcie chorych” (Łk 17,21). Chodziło oczywiście o modlitwę wstawienniczą za chorych. Jezus rozszerzył też zakres tej modlitwy o nieprzyjaciół.

KKK mówi, że Jezus jako pierwszy wstawia się za nami u Ojca. Wstawiennictwo jest więc modlitwą prośby, które bardzo przybliża nas do modlitwy Jezusa. On jest jedynym wstawiającym się za wszystkich ludzi, a szczególnie za grzeszników. On jest Tym, który „na wieki zbawiać może tych, którzy przez Niego zbliżają się do Boga, bo na zawsze żyje aby się wstawiać za nimi.” (Hbr.7,25)

Sam Duch Święty „przyczynia się” za świętymi zgodnie z wolą Bożą (Rz.8, 26-27). Modlitwa wstawiennicza jest darem Ducha Świętego.

W liturgii już na samym początku Mszy św. w trakcie spowiedzi powszechnej wypowiadamy modlitwę: „przeto błagam N.M.P. zawsze Dziewicę, wszystkich Aniołów i świętych i Was bracia i siostry o modlitwę za mnie do Pana Boga naszego” Wiele wstawienniczych wezwań słyszymy także w trakcie modlitwy wiernych i modlitwy eucharystycznej, a zwłaszcza w Mszach św. z modlitwą o uzdrowienie.

Modlitwa wstawiennicza jest jednym z rodzajów modlitwy prośby wyróżniającej się tym, modlimy się w niej nie za nas samych ale za kogoś innego i w miarę precyzyjnie określanej intencji. W modlitwie wstawienniczej można się posłużyć jakąkolwiek modlitwą prośby np. różaniec, litania, modlitwa spontaniczna, modlitwa w językach, nowenna itp. Najczęściej jest podejmowana razem z osobą zainteresowaną , choć niekoniecznie i ima moc wpływać na życie ludzi. Pomaga potrzebującym tej modlitwy w otwarciu się na działanie Boga. Forma nie ma większego znaczenia – czasem kładzie się rękę na osobie stojącej obok na spotkaniu modlitewnym i modli się za nią, czasem robi się to w grupkach 2-3 osobowych, osób, które są szczególnie powołane do tej misji, czasem też wszyscy modlą się równocześnie w powierzonej intencji.

CZYTAJ DALEJ…

 

Szczegóły

Data:
Maj 21
Czas:
19:00 - 21:00
Wydarzenie Category:

Miejsce

Dom Wspólnoty
Mickiewicza 11
Żory, Polska

©2018 Magnificat Żory All Rights Reserved. Designed by Megacloudhost

Zaloguj się używając swojego loginu i hasła

Nie pamiętasz hasła ?